آجر

اصطلاح آجر سفالی سقفی به طور کلی:
اصطلاح آجر به واحدهای کوچکی از مصالح ساختمانی اطلاق می‌شود که اغلب از خاک رس پخته شده و با ملات محکم می‌شوند، ماده‌ای چسبنده شامل سیمان، ماسه و آب .

آجر به مدت طولانی یک ماده محبوب است، گرما را حفظ می کند، در برابر خوردگی مقاومت می کند و مقاوم در برابر آتش است .

از آنجایی که هر واحد کوچک است، معمولاً چهار اینچ عرض و دو برابر طول دارد، آجر یک ماده ایده آل برای سازه ها در فضاهای تنگ و همچنین طرح های منحنی است. همچنین، با حداقل تعمیر و نگهداری، ساختمان‌های آجری معمولاً عمر طولانی دارند.آجر چیست

به دلایل عملی که در بالا ذکر شد و از آنجایی که از نظر زیبایی نیز محیطی دلپذیر است، آجر برای حداقل 5000 سال به عنوان مصالح ساختمانی مورد استفاده قرار گرفته است.

آجر

اولین آجر احتمالاً در خاورمیانه ، بین رودخانه‌های دجله و فرات در عراق کنونی ساخته شده است. سازندگان اولیه در اینجا با نداشتن سنگ مورد استفاده معاصران خود در مناطق دیگر برای ساختن آجرهای خورشیدی خود به مواد طبیعی فراوان متکی بودند.

تصویری در مورد استفاده از آجر در مصر باستان

با این حال، اینها کاربرد محدودی داشتند زیرا دوام نداشتند و نمی‌توانستند در فضای باز استفاده شوند.

قرار گرفتن در معرض عناصر باعث از هم پاشیدگی آنها شد. بابلی ها که بعداً بر بین النهرین تسلط یافتند، اولین کسانی بودند که آجر پرتاب کردند، که بسیاری از معابد برجی آنها از آن ساخته شد.

از خاورمیانه، هنر آجرسازی از غرب تا مصر کنونی و از شرق تا ایران و هند گسترش یافت. اگرچه یونانیان با وجود سنگ فراوان از آجر استفاده نمی کردند، شواهدی از کوره ها و سازه های آجرپزی در سراسر امپراتوری روم باقی مانده است.

مواد اولیه آجر
مواد معدنی خاک رس طبیعی، از جمله کائولن و شیل، بدنه اصلی آجر را تشکیل می دهند.

مقادیر کمی از منگنز، باریم و سایر افزودنی‌ها با خاک رس مخلوط می‌شوند تا سایه‌های مختلف تولید کنند و کربنات باریم برای بهبود مقاومت شیمیایی آجر در برابر عناصر استفاده می‌شود.

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *